Promocje
SYNOMAX KOT 100 ML
SYNOMAX KOT 100 ML

69,88 zł

Cena regularna: 79,88 zł

Najniższa cena: 79,88 zł
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Karma sucha czy mokra - która będzie najlepsza dla naszego psa?

0

Temat żywienia zwierząt domowych jest dość złożony. Podobnie jak w przypadku ludzkiej diety, ostateczny kształt tego, co wyląduje w misce pupila, zależy od mnóstwa czynników. Właściciele najczęściej sięgają po dania gotowe, od jakości których zależy samopoczucie czworonoga. Która karma okaże się lepsza: sucha czy mokra?

Domowe posiłki nie dla każdego

Dobrym wyjściem z sytuacji jest samodzielne przyrządzanie jedzenia dla pupila. Wiadomo wówczas, skąd pochodzą dane składniki i w jaki sposób zostały przetworzone. Niestety, nie każdy ma czas czy możliwości, aby codziennie przyrządzać psiakowi świeże dania. Na szczęście producenci jedzenia dla zwierząt domowych zadbali o szeroki wybór rozwiązań. Wiele posiłków uzupełnionych jest przecież o cenne składniki, do których jako opiekunowie mielibyśmy utrudniony dostęp.

Gotowe dania dla psów - mokre i suche

W sklepach zoologicznych znajdziemy karmy mokre oraz suche. W obliczu dość dużego wyboru rodzi się pytanie: czym się od siebie różnią?

Wartością, na którą należy zwrócić uwagę, jest wilgotność - czyli zawartość wody. Im wyższa, tym płynniejszą konsystencję będzie miał posiłek. Gdy przyjrzysz się opisowi zauważysz, że posiłek mokry ma tej wody dość sporo, bo ok. 70-75%. Suche chrupki dla psa zawierać będą natomiast śladowe ilości wody – mniej niż 10%.

Różnicę widać również w kaloryczności. Karmy mokre, ze względu na wyższy procent wilgotności, są jednocześnie mniej pożywne niż te suche. Psiak nie zaspokoi nią głodu tak efektywnie, jak porządną garścią chrupek, szybciej pozbędzie się za to pragnienia.

Karma sucha czy mokra? Słuszny dylemat

Co w takim razie wkładać do psiej miski? Wpływ ma na to miewa wiele różnych czynników: od wieku zwierzaka zaczynając, a na jego preferencjach smakowych kończąc. Nie bez znaczenia pozostaje również wartość odżywcza. Dobra karma dla psa powinna zawierać białko, węglowodany oraz tłuszcze we właściwych proporcjach, a także całe mnóstwo makro- i mikroelementów niezbędnych do tego, aby pies był zdrowy i pełen energii. Możemy wskazać jednak ogólne zasady dotyczące tego, którą z nich zaspokajać psie potrzeby żywieniowe.

W rzeczywistości oba rodzaje żywienia będą dla pupila odpowiednie. Jednak to od opiekuna zależy, czy w misce wyląduje dokładnie to, czego zwierzę potrzebuje do prawidłowego rozwoju:

- mokra

Zwróciliśmy uwagę na to, że karma mokra posiada większą wilgotność niż sucha. Co za tym idzie, jej kaloryczność jest mniejsza. A to oznacza, że “puszka” może nie zaspokoić zwierzęcego głodu. Jednocześnie jednak wyda się o wiele smaczniejsza – konsystencja, bliska naturalnemu pożywieniu psów, jest przystępna, łatwa w jedzeniu, a do tego szybciej trawiona. Innymi słowy, smaczna! Wady? Pupil z pewnością będzie chciał częściej wychodzić na spacer w celu “oznaczenia” pobliskich krzewów.

Posiłek tego typu będzie odpowiedni dla psów, które lubią sporo jeść i mają tendencję do tycia. Sprawdzą się także w jadłospisie pupila mające problemy z gryzieniem.

- sucha

Przeciwieństwem mokrych dań są wszelkiego rodzaju chrupki i kąski. Ze względu na mniejszą zawartość wody należą do bardziej kalorycznych. Zwierzak naje się nimi szybciej – a to oznacza, że w misce może znaleźć się mniej karmy. Niewielka, ale sycąca porcja w zupełności wystarczy, aby dostarczyć pupilowi energię do zabawy. Niestety to, co jest zaletą, bywa również i wadą. W sytuacji podawania suchej karmy należy zadbać o zawodnienie. W misce obok zawsze powinna znajdować się świeża woda, ponieważ pupil nie uzupełni jej poprzez pożywienie.

Garść chrupek przyczyni się do poprawy stanu jamy ustnej - zwłaszcza u zwierząt z tendencją do odkładania się kamienia na zębach czy chorób dziąseł.

A więc którą karmę wybrać?

Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Dobra okaże się zarówno sucha, jak i mokra karma. Ważniejsza od konsystencji jest bowiem zawartość składników odżywczych niezbędnych psu do prawidłowego rozwoju. Należy pamiętać przy tym, aby posiłki dobierać pod kątem wieku, wagi i stanu zdrowia pupila. Decyzję tę warto podjąć przy wsparciu weterynarza lub dietetyka zwierzęcego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl